Wydział Nauk o Zdrowiu

Czwartki z towarzystwem - druga edycja wydarzenia Towarzystwa Naukowego Studentów Collegium Medicum UAFM!

05.03.2025

Czwartki z Towarzystwem – druga edycja wydarzenia Towarzystwa Naukowego Studentów Collegium Medicum UAFM! 

 

Serdecznie zapraszamy na drugi wykład w ramach naszego nowego cyklu wydarzeń – Czwartki z Towarzystwem!

 

Kolejny wykład pod tytułem „Czy badając DNA można stworzyć portret sprawcy?” poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Branicki

 

Kiedy? 

Czwartek, 20 marca 2025 r., godz. 18:00. Wykład odbędzie się stacjonarnie, w sali A120 na kampusie UAFM. 

 

 Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajdziecie pod linkiem: https://forms.office.com/e/MPW2UmtGMs 

 

Poznajcie prof. Wojciecha Branickiego, wybitnego genetyka związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna w Krakowie, gdzie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych.  

 

Jego badania skupiają się na identyfikacji markerów DNA umożliwiających przewidywanie cech fizycznych i wieku. Łącząc analizę zmienności DNA z metodami uczenia maszynowego, prof. Branicki przyczynia się do lepszego zrozumienia genetycznych podstaw naszego wyglądu oraz procesów starzenia się. Opracowane przez niego metody mają praktyczne zastosowanie w kryminalistyce, rozszerzając dostępne narzędzia identyfikacji osób na podstawie śladów biologicznych. 

 

W ramach swojej działalności naukowej, prof. Branicki kieruje Pracownią Genomiki, gdzie prowadzone są badania nad zróżnicowaniem genetycznym współczesnych ludzi, architekturą genetyczną cech fizycznych, epigenetycznymi aspektami starzenia oraz wpływem środowiska i stylu życia na epigenom. Zespół pracuje również nad identyfikacją genetyczną, analizując materiał kostny oraz rozwijając metody DNA stosowane w dochodzeniach, takie jak przewidywanie pochodzenia biogeograficznego, cech fizycznych i wieku.  

 

Dodatkowo, prof. Branicki angażuje się w techniczną i bioinformatyczną analizę sekwencji genomu, epigenomu i mikrobiomu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych metod sekwencjonowania nanoporowego. 

 

Jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje w renomowanych czasopismach, a jego prace cytowane są ponad 8 000 razy, co świadczy o ich istotnym wpływie na rozwój genetyki i kryminalistyki.  

 

Zapraszamy do zgłębiania osiągnięć prof. Wojciecha Branickiego, które nie tylko poszerzają naszą wiedzę o ludzkim genomie, ale także wnoszą innowacyjne rozwiązania do praktyki kryminalistycznej i antropologii molekularnej. 

 

Nie przegapcie okazji, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu – do zobaczenia na wykładzie!  

 

Agnieszka Krawczyk  

Przewodnicząca TNS CM UAFM 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Kontakt

Wydział Nauk o Zdrowiu

Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat 

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, pok. C 017

mail.svgwnoz@uafm.edu.pl