Konferencje naukowe
Zdrowie pielęgniarek i położnych - holistyczne podejście do zdrowia psychicznego
27.11.2024
Zdrowie pielęgniarek i położnych - Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego
W dniu 13 listopada 2024 w murach Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie odbyła się już II Konferencja z cyklu: Zdrowie pielęgniarek i położnych. W tym roku tematem przewodnim było: Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego.
Głównym organizatorem było Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie Oddział w Krakowie
we współorganizacji Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
oraz Małopolskiej Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W 2024 roku hasłem przewodnim jest Zdrowie psychiczne dla wszystkich, co odzwierciedla potrzebę zapewnienia powszechnego dostępu do wsparcia psychologicznego, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wykonywanego zawodu. W kontekście ochrony zdrowia kluczowym aspektem staje się zdrowie psychiczne personelu medycznego, w szczególności pielęgniarek i położnych, które często stają w obliczu intensywnego stresu zawodowego oraz syndormu wypalenia zawodowego. W 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia podkreśliła, że pielęgniarki i położne stanowią kręgosłup systemów opieki zdrowotnej. Dlatego ich zdrowie psychiczne musi być priorytetem dla pracodawców i systemów zdrowotnych. W szczególności pandemia COVID-19 zwróciła uwagę na potrzebę lepszej ochrony pracowników medycznych przed obciążeniami psychicznymi, wynikającymi z pracy w warunkach zwiększonego stresu i ryzyka.
Podjęta w czasie konferencji tematyka wpisywała się wiec w obecny trend zwracania uwagi na dobrostan psychiczny personelu pielęgniarskiego.
Wśród zaproszonych do wykładów znamienitych prelegentów były między innymi: prof. Dominika Dudek, która przedstawiła wykład nt. Psychiatrii na obcasach, prof. Ewa Wilczek-Rużyczka, która przedstawiła wykład dot. zdrowia psychicznego w kontekście budowania zasobów osobistych, dr Gabriela Barzyk, która omówiła pojęcie stresu zawodowego oraz ryzyka uzależnienia od substancji wśród personelu pielęgniarskiego oraz dr Aleksandra Gorostowicz, która odniosła się do problemu pobudzenia u pacjenta w podeszłym wieku z perspektywy personelu pielęgniarskiego.
W trakcie konferencji były prezentowane wystąpienia doniesień z prowadzonych badań, czy przeglądu literatury: Magdalena Pawelec – Dlaczego pielęgniarki mają wrzody – Stres i wypalenie zawodowe; Bogumiła Ostrowska , Anna Grolik, Justyna Palkij-Borowska – Kryzysy psychiczne u pielęgniarek; Anna Nowacka, Renata Wolfshaut- Wolak, Tadeusz Wadas, Dorota Karkowska - Stan zdrowia pielęgniarek zatrudnionych w szpitalach w Małopolsce; Wioletta Ławska, Maria Półtorak – Współczesne zagrożenia zdrowia psychicznego wśród personelu pielęgniarskiego – przegląd literatury; Edyta Szczurek, Dominika Bil – Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny – serce Centrum Zdrowia Psychicznego- implementacja do systemu opieki psychiatrycznej; Edyta Laska, Małgorzata Kamińska, Joanna Kin - Dąbrowska, Zofia Foryś, Mariola Kłak - Ocena zdrowego stylu życia i samokontroli wśród pielęgniarek - badania wieloośrodkowe.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem o czym świadczy liczba uczestników – 150 osób.
Zapraszamy za rok!